Кафедрі логіки Юридичної академії імені Ярослава Мудрого — 15 років
Від колег з Харкова надійшов матеріал.
КАФЕДРІ ЛОГІКИ – 15 РОКІВ
10 лютого 2011 року кафедрі логіки Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» виповнюється 15 років. Кафедра була створена в 1996 р. на базі кафедри філософії.
Завідувач кафедри – доктор філософських наук, професор О. М. Юркевич. У складі кафедри: 2 професора, доктора філософських наук (В. Д. Титов, О. М. Юркевич); 5 доцентів, серед яких 4 кандидата філософських наук (С. Д. Цалін, О. П. Невельська-Гордєєва, С. В. Качурова, О. В. Барабаш) і кандидат юридичних наук (Ж. О. Павленко); 3 асистента, кандидата юридичних наук (Д. О. Войтенко, С. Е. Зархіна, С. С. Шестопал); завідувач лабораторією кафедри Г. В. Коваленко, лаборант К. В. Абрамова.
Першим завідувачем кафедри в період з 1996 по 2006 роки був професор, доктор філософських наук В. Д. Титов.
Для становлення кафедри багато зробили відомі вчені і педагоги, ветерани Великої Вітчизняної війни, післявоєнні випускники тодішнього Харківського юридичного інституту, які протягом багатьох десятиріч працювали в академії на кафедрі – доктор юридичних наук, професор В. Є. Жеребкін (1921-2002) і доцент П. П. Яшин (1926-2002).
Професор В. Є. Жеребкін визначив магістральний напрямок наукових досліджень на кафедрі – з’ясування логічних питань, що виникають у теоретичній і практичній юриспруденції. Цей напрямок проф. В. Д. Титов доповнив дослідженнями історії і сучасної теорії юридичної логіки, історичного розвитку і головних тенденцій сучасної філософії права в США, що відобразив в своїх монографіях «Логическое знание в его социально-исторической детерминации (религиозный, правовой, политический контекст Древности и Средних веков)» та «Юридическая логика в США». Також започатковані наукові напрямки були продовжені: доцентом С. Д. Цаліним у монографії «Принцип свободы воли в истории социальной философии и философии права», доцентом Ж. О. Павленко у монографії «Правове знання як технологічний ресурс: логіко-методологічний аспект», асистентом С. Е. Зархіною у монографії «Язык права как предмет философско-логического анализа (исторический аспект)», асистентом Д. О. Войтенко «Історичний розвиток концепцій обґрунтування в логіці та філософії права (від античності до початку XIX)». А також в дисертаційних дослідженнях випускницею аспірантури Кравченко А. П. («Антропологічний принцип у філософії права»), пошукачем кафедри Коваленко Г. В. («Філософсько-правові погляди Р. Дворкіна»).
Доцент П. П. Яшин започаткував дослідження неортодоксальних релігій та церков, взаємовідносин релігії, держави та права. Цей напрямок розвитку продовжила С. В. Качурова у монографії «Судьба последних религиозных новаций».
Нові тенденції в діяльність кафедри впроваджує доктор філософських наук О. М. Юркевич, досліджуючи проблеми філософської герменевтики, формальної та герменевтичної логіки, логіко-філософських проблем юридичної герменевтики. Вона вперше запропонувала поняття «герменевтична культура», концептуально новий підхід до форм мислення, дослідила розвиток логіко-герменевтичних ідей у східнослов’янській філософській традиції, становлення логіки як науки та навчальної дисципліни в системі української університетської освіти.
За час існування кафедри були підготовлені і захищені: 1 докторська дисертація (В. Д. Титова); 6 кандидатських дисертацій (С. В. Качурової, Ж. О. Павленко, С. Е. Зархіної, Д. О. Войтенко, А. П. Кравченко, С. С. Шестопала) під науковим керівництвом професора В.Д. Титова.
Викладачі кафедри проходили наукове стажування за кордоном: проф. О. М. Юркевич – на філософському факультеті університету ім. В. Гумбольдта (м. Берлін, Німеччина), проф. В. Д. Титов – в Університеті науки і технології штату Айова (США) та Центрально-Європейському університеті (м. Будапешт, Угорщина), доц. Ж. О. Павленко – в Центрально-Європейському університеті (м. Будапешт, Угорщина).
Викладачі кафедри забезпечують викладання навчальних дисциплін з логіки та релігієзнавства, які укомплектовані підручниками та навчальними посібниками, які підготовлені фахівцями кафедри, а саме: підручниками «Логіка» В. Є. Жеребкіна (1995 р.), «Логіка» (2004 р.) та «Релігієзнавство» (2004 р.) за редакцією проф. В. Д. Титова з грифом Міністерства освіти та науки України, Хрестоматією з логіки (2006 р.) та Логічним словником-довідником (2008 р.) С. Д. Цаліна.
Викладачі кафедри здійснюють керівництво науково-дослідною роботою студентів у наукових гуртках з логіки та релігієзнавства, у роботі яких щороку бере участь понад 50 студентів. Найбільш талановиті учасники студентських наукових гуртків отримують рекомендацію кафедри щодо продовження наукової діяльності в аспірантурі та в якості пошукачів. Важливим напрямком роботи кафедри є особистісне виховання студентів. Для цього викладачі широко використовують можливості навчального процесу, студентську наукову діяльність та різні форми індивідуальної роботи.
Щорічно на кафедрі проводиться наукова конференція студентів, аспірантів та молодих вчених «Логіка і право», та круглий стіл «Правове регулювання релігійного життя», які вже стали міжнародними; друкуються тези за результатами проведення цих заходів.
З 2008 року кафедра логіки на правах партнерської кафедри стала дійсним членом міжуніверситетської мережі кафедр ЮНЕСКО «Культура миру через комунікацію». Щорічно кафедра виступає співорганізатором міжнародної науково-практичної конференції «Конфліктологічна експертиза: теорія і методика» (Національний університет «Києво-Могилянська академія», м. Київ).
В. Д. Титов
О. М. Юркевич
- Увійдіть щоб залишати відгуки
Останні коментарі
6 years 1 week тому
10 years 2 weeks тому
11 years 37 weeks тому
11 years 40 weeks тому
11 years 46 weeks тому
12 years 4 weeks тому
12 years 4 weeks тому
12 years 4 weeks тому
12 years 12 weeks тому
12 years 12 weeks тому